събота, 30 юни 2012 г.

Пай с вишни за диабетици



Продукти:

125 гр. краве масло на стайна температура
подсладител с еквивалент на 1 ч.ч. захар (3 ч.л. Хуксол)
3 яйца
1/2 ч.ч. кисело мляко
1 ½ ч.ч. брашно
1 бакпулвер
500гр вишни, изчистени от костилките


1. Разбийте маслото с подсладителя. Добавете жълтъците 1 по 1 като продължавате да разбивате.



2. Добавете киселото мляко и брашното, размесено с бакпулвера.


3. Разбийте белтъците на сняг със солта.


4. Прибавете разбитите белтъци към тестената смес малко по малко, като разбърквате внимателно с шпатула.



5. Изсипете сместа в намазана с масло и посипана с брашно тавичка (или покрита с хартия за печене).


6. Разпределете вишните върху тестото.

7. Печете в предварително загрята на 180 С фурна до зачервяване.


     
 




 Вижте и:

Пай с вишни 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Пай с вишни и хрупкава коричка

 

 

 

Фритата със спанак и сьомга


Продукти:

6 яйца
2 с.л. течна сметана
2 с.л. кисело мляко
2-3 стръка зелен лук
1 склидка чесън
1 купичка измит и нарязан на ситно спанак
100 г овче сирене
сол
черен пипер
2 с.л. зехтин
100 г пушена сьомга или Гравлакс

Включете фурната на 200 С.
1. Нарежете лука и чесъна на ситно. Задушете ги до омекване в зехтина. Добавете спанака и само объркайте.


2. Разбийте добре яйцата, киселото мляко и сметаната. Посолете съвсем малко със сол и черен пипер.
3. Изсипете яйцата в тигана, разбъркайте и оставете.


Щом краищата на яйчената смес започнат да засъхват, дръпнете тигана от котлона. Поръсете с натрошено на едро сирене.



4. Запечете фритатата във фурната до зачервяване.


5. Сервирайте я нарязана на хапки и гарнирана с парченца сьомга за предястие или със свежа салата като основно ястие.
 


Тарталети с крем от сирене, пресен грах и сьомга



Продукти:
за 6-8 кошнички

за тестото:
125 г студено краве масло
150 г брашно
3 с.л. студена вода
1 с.л. захар
1 щипка сол

за плънката:
1 ч.ч. крем от сирене и копър
1 ч.ч. пресен грах, сварен (може и от консерва)
100 г пушена или тартар от прясна сьомга
копър


1. Нарежете маслото на малки кубчета и го сложете във фризера за 15-20 минути.
2. Смесете в домакински робот брашното, захарта и солта.
3. Добавете маслото и миксирайте леко на няколко пъти сместа да стане на трохи с размерите малко по-малко от грахово зърно. Ако е необходимо добавяйте по 1 супена лъжица много студена вода (почти до замръзване).
4. Изсипете трохите на плота. Съберете ги на топка тесто. Не го месете, за да не стане жилаво. Завийте го в найлоново фолио и го приберете в хладилник за 1 час (виж Как се прави маслено ( бисквитено) тесто) .
5. След като тестото се охлади достатъчно, разточете лист и го разпределете във формите за тарталети. Надупчете дъното им с вилица, за да не се деформират при печене.


6. Сложете във всяка формичка лист хартия за печене и я напълнете с тежест - в случая микс от леща, ориз, пшеница, който използвам многократно.


7. Печете тарталетите в загрята на 180 С фурна докато леко се зачерви горното им ръбче. Извадете хартията и семената и ги върнете във фурната до готовност. Оставете ги напълно да изстинат.


8. Напълнете кошничките с пастета от сирене и копър. Сложете върху всяка от тях малко грах. Поръсете с пресен копър. Ако желаете, може да сервирате кошничките в този вид, а може да сложите във всяка от тях и по малко сьомга на малки парченца.











Пълнени тиквички с пиле и царевица




Продукти:
за 4 порции

4 малки тиквички
1 малка консерва смес от царевица, грах и чушка
1 пилешко бутче, сварено
100 г кашкавал
сол
черен пипер
няколко капки чили сос
копър
1 с.л. зехтин


1. Разрежете тиквичките по дължина на две.


2. Издълбайте ги с помощта на малка лъжичка.


3. Поръсете ги със сол, намажете ги със зехтин и ги поставете в тавичка. Маже да я покриете с фолио или хартия за печене, за по-лесното и почистване. Запечете ги за 10-15 минути в загрята на 180 С фурна.


4. В купа смесете микса от царевица, грах, пиперка, обезкостеното пилешко месо, нарязано на парченца, кашкавала, нарязан на кубчета, сол, черен пипер, чили сос и ситно нарязан копър.


5. Разпределете сместа в тиквичките и ги върнете във фурната да се запекат.


Може да ги сервирате като предястие или като основно ястие със салата.


 






петък, 29 юни 2012 г.

Печено пиле с бяло вино и билки



Продукти:
3 пилешки бутчета
1 склидка чесън
1-2 с.л. зехтин
1/2 ч.ч. бяло вино
сока и кората на 1/3 лимон
1 с.л. ситно нарязани пресни билки (босилек, риган, розмарин, мащерка)
сол
черен пипер



1. Смачкайте чесъна. Добавете го в купа с настърганата лимонова кора и лимоновия сок, бялото вино, зехтина и ситно нарязаните билки.


2. Овкусете парчетата пиле със сол и черен пипер. 
3. Накиснете парчетата пиле в маринатата и ги оставете да престоят няколко часа или една нощ.


4. Загрейте фурната на 220 С. Сложете пилето да се пече в съд с капак или покрито с алуминиево фолио. След 40 минути го отвийте и го оставете да се запече. 







29 юни - Св. славни и прехвални апостоли Петър и Павел (Петровден)




Св. Петър и Павел. Стенопис от 1744 г. в манастира "Рождестео на Пресвета Богородица" в Арденица, Албания
Светата църква чествува едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, които тя нарича първовърховни първопрестолници и вселенски учители. Те много се потрудили за разпространение на словото Божие, претърпели много страдания и гонения и са ни завещали в своите послания основните правила на християнската вяра и живот.

Светите апостоли Петър и Павел са наречени първовърховни за това, защото най-много са се потрудили при поставяне основите на светата Църква Христова.


 
Св. ап. Петър.
Икона от иконостаса на манастира Ставроникита в Св. Гора, culture.gr


Свети апостол Петър, брат на ап. Андрей Първозвани, бил неук и беден рибар от гр. Капернаум на брега на Галилейското езеро. Еврейското му име било Симон. Заедно с брат си Андрей били първите, които Господ повикал за Свои ученици и последователи. Той се отличавал с чисто сърце и душевна простота. Винаги, когато Спасителят запитвал или изисквал отговор от учениците си, винаги пръв и от името на всички отговарял св. апостол Петър.
Така веднъж, когато Христос попитал учениците си за кого Го мислят човеците, те Му отговорили: едни за Йоан Кръстител, едни за Илия, други за Йеремия или един от пророците. Но, когато попитал: "А вие за кого Ме мислите?" Св. ап. Петър бързо казал: "Ти си Христос, Синът на Живия Бог". Тогава Иисус му отговорил: "Блажен си ти, Симоне, син Ионин, защото не плът и кръв ти откри, а Моят Отец, Който е на небесата; и Аз ти казвам: ти си Петър, (на гръцки камък), и на тоя камък ще съградя църквата Си, и портите адови няма да й надделеят (Мат. 16:14-18). Тази е основата, това е камъкът, на който Господ основа Своята църква - твърдата вяра и изповядването, че Иисус е Христос, Син на Живия Бог. Оттогава този апостол носи името Симон-Петър.

Ап. Петър бил един от най-любимите ученици на Спасителя и бил въздигнат от Господа до апостолско достойнство. Петър следвал неотделно Спасителя до деня на Възнесението Му. Преди залавянето на Спасителя Петър се отрекъл от Христа три пъти, но после горчиво се разкаял.
След възнесението на Спасителя и след слизането на Светия Дух над апостолите той произнася онази пламенна проповед, която завладява събралото се множество и хиляди се кръщават. Проповядвал по много области и в много градове. Написал две послания. Гонен и преследван, подложен на мъки и страдания, първовърховният апостол не престанал да проповядва евангелието. В 67 година по време на гонението при Нерон починал мъченически. И защото намерил себе си недостоен за същата смърт, с каквато бил пострадал божественият му Учител, той бил разпънат на кръст с главата надолу.
Римокатолическата църква чества светеца като основател на Римската християнска община.


 
Св. апостол Павел. Икона от Теофан Критски от 1546 г. в манастира Ставроникита
Свети апостол Павел (от латинско паулус - малък), с кръщелното име Савел, не е от кръга на Христовите ученици. Роден в Мала Азия, той бил фарисей и в духа на консервативния юдеизъм участвал в гоненията срещу християните и в убийството на свети първомъченик Стефан.

Обръщането му към Христос станало ненадейно, в резултат на необикновено видение. В книгата Деяния на на св. Апостоли (XI глава) се разказва, че на път за Дамаск Савел видял необикновена светлина и чул Божия глас от небето: "Савле, Савле, защо ме гониш? ... Аз съм Иисус, когото ти гониш". Това събитие било повратно в живота му. Излекуван, той се покръстил и станал най-ревностния разпространител на християнската вяра. Проповядвал в Антиохия, Киликия, Кипър, Галатея, Ефес, Атина, Македония, Коринт, Испания и затова е наречен "апостол на езичниците". 

Около 67-а година Павел бил окован и изпратен в Рим на съд. Загинал мъченически на 29 юни 67 г. заедно със свети апостол Петър. Смъртта му съпровождали множество чудеса. Преданието разказва, че вече отрязаната глава на светеца продължавала да слави Господа, а там, където тя паднала, избликнали при извора (на мястото на днешния манастир "Три фонтана" край Рим).

Новият завет на Библията съдържа четиринадесет негови послания до новопокръстени във вярата, в които разяснява християнските ценности и правилата на църковния живот.

 
 

Св.ап. Петър и Павел - патрони на храма "Св. ап. Петър и Павел" в Търново (стенопис)


Народни вярвания: Денят на светите равноапостоли Петър и Павел е един от най-почитаните летни празници в традициите на българския народ. Според схващанията на хората на този ден не бива да се върши важна земеделска работа. 

В черквата се носят петровски хлябове и ябълки-петровки, освещават се и се раздават на роднини и съседи .

На Петровден се принася жертвено животно в чест на светеца - обикновено се коли "петровско пиле" . Поставя се края на Петровия пост. На трапезата присъстват печено пиле, ябълки, петровски хляб, баница.

В някои краища народът чества Св. Павел на следващия ден 30 юни - Павльовден.

На този ден имен ден празнуват: Петрана, Петър, Петя, Павел, Павлина, Полина, Камен 


 
























Св. ап. Петър и Св. ап. Павел.
Мозайка в църквата "Иисус Христос Спасител" в Хора.
Photo: treviño
източник:
http://www.pravoslavieto.com
http://horo.bg